Kartepe ilçesi, Mart 2008 tarihinde 5747 sayılı kanunla; bünyesinde Köseköy, Uzunçiftilik, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye; Büyük Derbent, Arslanbey, Sarımeşe ve Suadiye ilk kademe belediyelerini bulundurmak suretiyle kurulmuş ve kısa bir zaman içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının yapılanması tamamlanmıştır.

Kartepe ilçesi, İzmit Samanlı Dağları'nın ve kocaeli Platosu yüksekliklerinin arasında kalır. Kartepe ilçesinin bulunduğu coğrafya, tarih boyunca Asya ile Avrupa arasında göç yollarının, ticaret yollarının, İpek yolu, askeri ve hac yollarının üzerinde çok önemli bir geçit yeri olarak kullanılmıştır.

İlçe, coğrafi konumu itibariyle Kocaeli ilinin doğu kısmında İzmit ilçesi ile Sapanca Gölü arasında bulunmaktadır. Yaz aylarında kongre ve seminer merkezi konumunda oluşu, ayrıca golf, kampcılık, binicilik, bisiklet, su kayağı ve trekking gibi sporların yapılabilir olması daha da cazip hale gelmektedir. Kış aylarında ise şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ve kayak tutkunları için çok önemli bir adrestir. Kayak sezonunu Aralık ayı sonunda açan Kartepe, İstanbul'a yaklaşık bir saatlik yakınlığıyla da kayağa gönül verenlere en yakın adres durumundadır.

Kocaeli sınırları içerisinde, Maşukiye'ye 16 kilometre mesafede bulunan Kartepe İlçesi, 347 hektarlık (yaklaşık 3.5 milyon metre kare) bir kış turizmi ve doğa yürüyüşü (trekking) alanıdır.. Asırlık ağaçlarla bezenmiş bu doğa harikasında, kulağınıza gelen su sesleriyle etrafınızdaki şelale ve dereleri keşfedebilir, bir anda kendinizi beyazın ya da yeşilin içine saklanmış bulabilirsiniz.

Samanlı Dağı eteklerindeki yayla ve uygun doğal ortamlarda, başta izciler olmak üzere çeşitli dernek ve kuruluşlar yaz kampları düzenlenmektedir. Ayrıca The Green Park Otel alanı içinde bulunan 4 adet futbol sahası, çeşitli spor kulüplerinin lig maçlarına Kartepe'de oksijen depolayarak hazırlanmalarına imkan sağlamaktadır.

Maşukiye'den başlayan, 17 kilometre uzunluğundaki orman yolunu takip ederek yapılacak yolculuk misafirleri bu düşler ülkesine taşıyacaktır. Kıvrımlı bir orman yolu içinde tabelaların her an geyik çıkabileceğini hatırlatması da, bu düş aleminin bir işaretidir. Bariyerlerle çevrili, ışıklandırılmış ve genişletilmiş asfalt yoldan geçildikten sonra doğanın o muhteşem güzelliği içinde kaybolmaya gelir sıra...

Ucu bucağı olmayan bir beyazlığın kaybolup, bulutların üzerine çıkmak, bembeyaz bir düşü gerçekten yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız buyurun Kartepe'ye...

Marmara Bölgesi'nin Uludağ'dan sonra en çok ziyaretçi çeken kış turizm merkezi olan Kartepe ilçesi, kış turizminin yanı sıra çevresindeki yaylaları, kanyoları ve Maşukiye'deki şifalı suyu ile adeta bir cenneti andırmaktadır. Aynı zamanda Maşukiye'de orman içerisinden doğan derecenin oluşturduğu çağlayanların çevresinde piknik alanları ve alabalık restoranları bulunmaktadır.

Kaynak: Kartepe Belediyesi

Maşukiye; Samanlı Dağı etekleri ile, Sapanca Gölü'nün güney batı kıyısı arasında; doğası, yeşili, pınarı, vadisi, şelaleri, dereleri, meyve bahçeleri ile ünlü şirin bir tatil bölgesidir.

Maşukiye, ana güzergahlara çok yakın, ulaşımın da çok rahat olması nedeniyle bölgede doğa turizminin gelişmesinde öncü rol oynamaktadır.

Maşukiye demek, doğa demek, yeşillik demek, kısacası "huzur" demektir. Karadeniz'in tüm yeşilliğini barındıran Maşukiye, Türkiye'nin en geniş ağaç ve bitki türlerine ev sahipliği yapar.

Maşukiye dört mevsim gezilecek, görülecek; haziran ayında meşhur Napolyon kirazıyla, ağustos ayında armuduyla, eylül ve ekim aylarında elma ve yine ekim ayında kestanesiyle sayısız meyve türleriyle bir doğa harikasıdır.

Maşukiye'ye gelindiğinde, öncelikle Merkez Çay Ocağı'nda çaylar yudumlanabilir ardından "Alabalık Vadisi" denilen ve çok sayıda lezzetli alabalık restoranlarının olduğu bölgeye ulaşılır. Burada kuş ve şelalerin sesi eşliğinde yemek yeme fırsatı bulunabilir. Maşukiye-Kartepe dağ yolu boyunca sıralanan sucuk ekmeğin tadı çıkartılabilir.

Ayrıca, doğal ürünler (tereyağı, bal ve yörenin peyniri) satın almak ve mesire alanlarında, gelen konuklara piknik yapma imkanı sunmak da mümkündür. Maşukiye'de cilt ve mide hastalarının yararlandığı şifalı sular bulunmaktadır.

Kaynak: Kartepe Belediyesi

Sapanca Gölü, Marmara Bölgesi'nin İzmit Körfezi ile Adapazarı havzası arasında yer alır. Gölün doğu kıyısı Sakarya Nehri'nden yaklaşık olarak 5 km uzaklıktadır. Batı tarafı ise İzmit Körfezi’nden yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Bu aralıkta bazı dere ve çaylar yer alır ama su akışları oldukça az olup, yazları neredeyse hepsi kurur. Önemli çaylar şunlardır; Balıkhane, Karaçay, Yanık, Kuruçay, Mahmudiye Çayı, İstanbul Deresi, Keçi Deresi, Sarp Deresi ve Maden Deresi. Göle yeraltı sularının da aktığı ve gölü beslediği bilinmektedir. Gölün ise sadece tek bir çıkışı vardır ve bunun da adı Çarksuyu Çayı'dır. Bu çay Adapazarı'nın içerisinden boylu boyunca geçip Sakarya Nehri ile birleşir. Çarksuyu'nun başında su seviyesini düzenleyen düzenleyici mekanizma mevcuttur. Gölün suyunu çeşitli sanayiler kullanmaktadır. Gölün yakınlarında yada çevresinde yer alan sanayi ve kentleşme ile oluşan kirlenmeyi önleyecek ne gibi arıtma tesislerinin oluşturulduğu ise pek bilinmemektedir. Ancak sanayi kuruluşlarının çoğunun arıtma tesisleri olduğu sanılmaktadır. Adapazarı'nın göl suyunu şebeke suyu ve çeşme suyu olarak kullandığı bilinmektedir.

Kaynak: Sapanca Belediyesi

Kartepe Manzara Restaurant

Kartepe Cad. No:149-151
Maşukiye @ Kartepe - KOCAELİ

  0-539-678 41 61
  Google Maps
  40.679365, 30.138535
  info@kartepemanzara.com

Kocaeli Hava Durumu
     
 

İstanbul ve Kocaeli yönünden:
TEM'den Kartepe çıkışından çıkılır, Sapanca-Kartepe levhaları takip edilir. Maşukiye'ye gelindiğinde ilçenin içinden geçilerek Kartepe Kayak Merkezi yönünde kahverengi tabelalar takip edilir. Özellikle Pazar günleri alabalık vadisinde trafik sıkışıklığı olduğu için ilçe merkezindeki "Alternatif Dağ Yolu" levhalarını takip ediniz (Google Maps linki), böylece 20-30 dk zaman kazanabilirsiniz. Kartepe'ye kış aylarında kar lastiksiz, zincirsiz veya 4x4 araç olmadan çıkış zor olabilmekte, zaman zaman da jandarma kontrolünde yapılmaktadır. Kartepe yolu üzerinde 7. km'deyiz.

Ankara-Sakarya-Sapanca yönünden:
TEM'den Sapanca çıkışından çıkılır, sola Maşukiye istikmatine dönülür. Sırayla Mahmudiye, Kırkpınar, Kurtköy, Yanık ve Maşukiye'ye gelinir. Maşukiye'de ilçenin içinden geçilerek Kartepe Kayak Merkezi yönünde kahverengi tabelalar takip edilir. Özellikle Pazar günleri alabalık vadisinde trafik sıkışıklığı olduğu için ilçe merkezindeki "Alternatif Dağ Yolu" levhalarını takip ediniz (Google Maps linki), böylece 20-30 dk zaman kazanabilirsiniz. Kartepe'ye kış aylarında kar lastiksiz, zincirsiz veya 4x4 araç olmadan çıkış zor olabilmekte, zaman zaman da jandarma kontrolünde yapılmaktadır. Kartepe yolu üzerinde 7. km'deyiz.

       
Web Tasarim & Uygulamalari: IstanbulNet